A Kerek templom ismert brzolsai
Csincsi Attila 2008.10.28. 18:48

Az oldalon megtallod a memlkrl eddig ksztett kpeslapokat , rsokat olvashatsz tbb szerztl trtnetrl.
Nem vletlenl tettem els helyre Kertsz Klmn : Az ski Plbnia trtnete cm knyvbl a Kerek templomra vonatkoz rsz idzst. A helytrtnet kutats szmra alapmnek tekinthet rst, ami mgtt gondos elkszt munka hzdik meg lnyegesen „fellrni” napjainkig senki nem merszelte.
A knyv 1934-ben kerlt kiadsra, VII. fejezetben az albbiakat olvashatjuk :
„ Az ski egyhzi pletek s emlkmvek kztt korban s nevezetessgben legels mindenesetre a
kerek templom
melyet e vidken ltalban, de nem helyesen „ trk mecsetnek „ neveznek.
Klns, klnleges s rendkvl rdekes ptmny ez. Mindenkinek feltnik, aki az alatta robog vonattal megpillantja s ha elszr ltja, krdezskdik is mindjrt, mi ez a furcsa plet . Persze legtbbszr csak azt a feleletet kapja, hogy ezt a trkk ptettk mecsetnek. Kr, hogy ez az si s sajtsgos plet nincs besorozva az orszgos memlkek kz, pedig nagyon is megrdemeln, kornl s azt hiszem, a haznkban fennmaradtak kzt pratlan alakjnl fogva is.
A kzsg dli rszben ll ez a kb. 15 mter magas szikladomb, mely alapul szolgl ennek a sajtsgos ptmnynek. A dombot a vast ptsekor kettvgtk : nyugati feln ll a kerek templom. ( gy nevezik a rg Vis. Canonick is: ecclecia rotunda )
ptszeti remek, az bizonyos. Alakja kvl is, bell is tkletes krhenger, tkletes flgmb alak kupolval kvl is, bell is. Az utbbi szkat gy kell rteni, hogy a bels kupola nem azonos a kls kupolval ! A kt kupola kzt msfl mteres fal van ! A bels kupola a hajt alkot szabad henger folytatsa s befejezse : a kls kupola pedig padls-szer tet, teht belrl nem lthat. Szilrd termskbl plt ,( mg a kupola is ! ) als rszn azonban kvlrl tglasorral van bortva s ezt fedi a meglehetsen szilrd habarcs, melyet az utbbi vekben kellett javtani. Fala 80 cm. gy hogy a remek kupolt veszedelem nlkl brja. A tett alkot kupola flgmbjnek vonala lefel kiss meg van hosszabbtva .
A hajhoz a keleti oldalon flkr alak szently van ptve de persze alacsonyabb s ennek teteje nem kupola- flgmb hanem kp alak. Vgl nyilvn sokkal ksbb a szently szaki oldalhoz egy stilusront ngyszg picike sekrestyt ragasztottak.
A mretek a kvetkezk :
A haj krnek tmrje a dli oldaltl a szemkzti falig alig 8,2 m., nyugat-keleti irnyban pedig, ahol a szently egy keveset levg a haj kridombl 7 m.- A szently mely egy lpcsfokkal magasabban fekszik , az oltr hosszban 3,9 m. tmrj keresztben pedig 3,4 m. – A liliputi sekrestye 1,4 m hossz s szles : bizony ha a pap trdet hajt benne kilg a lba a szentlybe.
Magassgok : a haj belseje a parkettszeren tglzott a bels kupola als peremig 4.95 m., a bels kupola maga pedig 3,5 m. Szval a haj bels magassga 8,45 - A tetkupola magassga hozzvetleg 6,6 m. a kupola tetejn vasbl val ketts kereszt van.
A szently annyival alacsonyabb az plet trzstl, amennyiben bell egy lpcsfokkal magasabban fekszik a hajnl, kupolja pedig a haj bels kupoljval egy magassgban kezddik, de padlsa nincs, csak maga a kupola van kp alakban lefedve. A sekrestye 2m. magas. A feds mind a hrom tetn j fezsindely.
A haj s a szently kzti nyls teljesen stlszer : flkrvben zrul. A flkrv felett a hajra nz falon kralakban a Zichyek sznes festett cmere : a fests mr meglehetsen kopott. A hajban nyugatra s dlre nyl egy-egy kicsiny tlcsresen bevgott, lrs szer ngyszg ablak van . A sekrestyben tenyrnyi ablakocska. A hajba dlrl faajt vezet. A tetkupoln keletrl szintn faajt.
Az szaki kls falon kb. 3,5 m. magassgban egy flkrvben vgzd befalazott nyls krvonalai ltszanak. Ablak semmi esetre sem lehetett , mert az idom megvan 2 m. magas. Bizonyra kapu volt valaha, amikor mg rtoronyknt szolglt, de csak hgcsn vagy csaphdon lehetett feljutni. „
A Magyarorszg Rgszeti topogrfija cm knyv 1964-es kiadsa sszefoglalja az addigi kutatsokat , j tmpontul szolgl a tovbbi munkhoz melynek sorn mr szlettek erdmnyek
Alig hiszem hogy a mkedvel ltal indtott sorozattal j dolgok kerlhetnek napvilgra, kitntetett cl csak az eddigi rsok ismertetse.
A fentiekben emltett rsban az albbiakat olvashatjuk :
37/1. KEREKTEMPLOM. o - Kk
„Kzvetlenl a Veszprm -szkesfehrvri vastvonal mellett, a falu DNY- i szln, kiemelked dolomitcscson ll az eredeztetse tekintetben sok vitt kivltott , ma mr nem hasznlt plet. Rmer F. az skn llott egykori vr tornybl ksbbi idkben talaktott templom tornynak tartotta . (1) Henszelmann I. romnkori ptmnyknt rja le , megjegyezve hogy fekvsnl fogva temetkpolna lehetett. (2) Bkefi R. elfogadva Rmer vlemnyt, az aszpist ksbb hozzptettnek vlte. (3) Gerevich T. a XIII sz.-ra keltezhet temetkpolnaknt emlti. (4) H. Gyrki K. rotundaknt , plbniatemplomknt szerepelteti. (5) A memlki szakirodalom XVII sz- inak tartja,(6) lbazatt Henszelmann megfigyelte falraksi nyomok alapjn rmai rtorony maradvnyaknt ismerteti s elfogadja a kzpkori vr rszeknt val szerepeltetst.(7) A kzfelfogs helyenknt trk mecsetet vagy vrptmnyt is ltott benne.(8) 1872-ben vastvonal ptsekor a kerek templom mellett sok emberi csontot talltak, melyek „ ssze-vissza” fekdtek mellklet nlkl.(9) 1926-ban az plet DK- i feln prbasatst vgeztek : sok csonttredk kztt t, koporss csontvz kerlt el.(10) A kzpkori ski egyhzra vonatkozan okleveles anyagot nem ismernk, ktsgtelen azonban hogy az 1526-ban elnptelenedett , adsszersokban a XVI- XVII sz.- ban nem szerepl helysg (11) kzpkori rotundnk volt.
Az 1909-ben a VBM- ba kerlt , a templom krnykn tallt XV. sz. –i egyszer kidolgozs , hengeres vaskulcs, lltlag az egykori templomajt kulcsa volt. „
(1). Rmer 1860, 141. Rmer 1876a, II. f. 39. (2) Henszlmann 1876, 75-76. (3) Bkefi 1907, 78. (4) Grevich 1938, 33, (5) Gyrki 1963 357 (6) OMF 1960, 494. – csak alaprajzt kzli meghatrozs nlkl . (8) Fnyes 1851, III. 182 : Pesty 1864, 1114/60/353 . (9) Kp 1903, sk. (10) vi Jel. 1927, 8. (11) Ila- Kovacsics 1964, 307.
Rszlet Rmer Flris 1860-ban kiadott „ A Bakony termszetrajzi s rgszeti vzlata „ cm rsbl
„ Ki ne hallott volna az ski trk mecsetrl ? Vagy ki ne figyelt volna fel ezen klns pletre, mely kinek-kinek feltnik ha Palotrl jn, a veszprmi ton. Mg ott sem voltam mr is olyan sokat hallottam rla meslni s oly sokfel gaztak el rla a vlemnyek ! Egyik rmai r- a msik vilgt (?) toronynak tartja ,mg egy harmadik valsgos trk imahzat csinlt belle gondolatban . Kvncsisgom nttn ntt amint a sajtsgos pletet kzelebbrl lttam. A tant r dacra a dhng viharnak, szvesen szveskedett velnk kijnni : bementnk elszr is a kpolna alatti barlangba , mint lttuk hallk a vdurasgtl srboltnak volt sznva , s innen a rteges szikla tetejre ptett toronyba lptnk. Eleinte n is azt hitvm , miszerint valami szer carmarium, csonthz, eltt llok, minthogy a kelet fel dudorod krv apsis tvtra vezetett, de krskrl vizsglvn a bels vilgban 4 o 1,-nyi ( 4 l 1 lbnyi ) kridom pletet, lttam hogy oltrhelye ksbb plt hozz, s hogy itt egy valsgos csonka s mintegy mg 4 lnyi magassg rtoronnyal van dolgom, mely mg a lovagkorbl maradt fenn. A kpolnba val bemenet jelenleg dlnek ll, a rgi-manap befalazott ajt mintegy 2 lnyire a szikltl szak fel esett, s gy csak hgcsn volt elrhet –nyugotnak van egy tlcsridom lrs krlbell 2 lnyi magassgban, szaknak dl kelet – s keletnek egy – egy ablak lthat klnbz vonalakban. gy gy hiszem tisztban volnnk az ski mecsettel, mint trk ptmnnyel : mert hogy ezt a trkk annak hasznlhattk, ki mern tagadni , miutn tudjuk, hogy mshol is talaktk templomainkat. A nem messzi es basalak, mely egy ketts faragott k alak, klnben termskbl
|